czwartek, 10 maja 2012

Paszteciki (bułeczki) krucho-drożdżowe

Krucho-drożdżowe ciasto, z których przyrządza się te paszteciki, to jedno z moich ulubionych.  Jest niezawodne, doskonałe na wypieki i słone, i słodkie, a ponadto długo pozostaje świeże. Paszteciki można przygotować z wyprzedzeniem, trzymać w lodówce lub zamrozić, a przed podaniem po prostu odgrzać w piekarniku. Smakują wtedy jak świeże.
Oprócz pasztecików można z tego ciasta robić bułeczki, także z dodatkami w postaci sera, cebuli, suszonych pomidorów, itp., słodkie rogaliki z różnym nadzieniem (wtedy do ciasta należy dodać nieco cukru), a nawet strucle.
Nadzienie do pasztecików może być dowolne: mięsne, grzybowe, warzywne, itp.


Ciasteczka z suszonymi pomidorami, oliwkami i czosnkiem 
Składniki:

  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 1 op. suszonych drożdży (7g)
  • 200-250 g miękkiego masła lub margaryny
  • 2 jajka
  • ok. 2/3 szklanki mleka
  • 1 łyżeczka cukru
  • szczypta soli
Z podanych składników wyrobić ciasto i pozostawić do wyrośnięcia. Po podwojeniu objętości rozwałkować. Rozwałkowane ciasto pokroić na pasy o szerokości ok. 10-12 cm. Wzdłuż każdego pasa umieścić nadzienie, zawinąć i kroić na ok. 5-centymetrowe paszteciki. Można też pokroić rozwałkowane ciasto na kwadraty i lepić każdego pasztecika osobno.

Można też do ciasta dodać ser, posiekane suszone pomidory lub inne dodatki, wykrawać kółka i piec. Albo na środku każdego krążka położyć łyżkę zeszklonej cebuli - po upieczeniu otrzymamy cebularze.

Wierzch każdego pasztecika posmarować roztrzepanym jajkiem lub śmietaną.

Paszteciki z mięsem w postaci pierożków
Piec ok. 20 min.

10 komentarzy:

  1. świetna przegryzka, ja maczałam je sobie w dipach i były pycha, wciągające. Kini

    OdpowiedzUsuń
  2. Robiłam z połowy porcji, z żółtym serem i ziołami prowansalskimi, wykrawałam małe ciasteczka. Wyszły przepyszne, ale następnym razem dodam więcej soli i... zrobię jednak z całej porcji ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świetny pomysł! A ser był dodany do ciasta czy tylko na wierzchu? Muszę sama spróbować :-)

      Usuń
    2. Starłam na tarce i wymieszałam z ciastem. Dzieciom powiedziałam, że to chipsy ;)
      Muszę koniecznie spróbować z suszonymi pomidorami (jestem od nich lekko uzależniona...). Próbowałam już piec z nimi bułki i wyszły fantastyczne (z mojewypieki.com). Dodawałaś może do ciasta zalewę z suszonych pomidorów?

      Usuń
    3. Nie, ale warto spróbować. W końcu to przede wszystkim olej i można nim zastąpić masło czy jakikolwiek inny tłuszcz, dodawany do ciasta. Trzeba tylko sprawdzać skład, bo niektórzy producenci stosują konserwanty. Takich w ogóle nie kupuję

      Usuń
  3. Irenko, piekę właśnie 8 blachę twoich ciasteczek... (robimy takiego dużego sylwestra na 150 osób) Myślę, że zrobią furorę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sylwester na 150 osób?! Nie lada przedsięwzięcie!
      U nas będzie skromniej, ale chyba i ja za Twoją inspiracją zamienię planowane mini-tosty na mini-bułeczki z różnym nadzieniem (feta, oliwki, suszone pomidory, itp.)
      Szampańskiej zabawy!

      Usuń
  4. Poszły prawie wszystkie i ludzie pytali o przepis :) A zabawa była naprawdę dobra, parę dni mnie nogi bolały... ale to i od stania przy garach, i od tańców :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Muszę się pochwalić kolejną modyfikacją :) Do ciasta dodałam trochę więcej soli, wycięłam kwadraty +-7-8cm, na każdym układałam po przekątnej kolejno kawałek żółtego sera, trochę przecieru pomidorowego, szczyptę bazylii, kawałek parówki. Potem składałam "koperty" (Anglosasi nazywają to chyba świnki w kocykach). Zapiekłam w 180 st z termoobiegiem ok 15 minut. Z podanej ilości wyszło 40 sztuk. Złapałam kilka zanim zniknęły ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Melduje w tym roku wykonanie po raz kolejny :)))

    OdpowiedzUsuń